Ha ezekkel a problémákkal küzdesz, ne aggódj, a legfontosabb, hogy tudd, nem tart örökké. Amikor hazajöttünk a kórházból, az első pár hét örökkévalóságnak tűnt. Minden elsőgyerekes újdonsült anyuka fejében él egy kép, egy rózsaszín álom, hogy hazahozza a kisbabát a kórházból, aki szépen szopizik, alszik, és édesen grimaszol. Van, ahol így is történik.
A hasfájás elég gyakori újszülötteknél, hiszen nekik mindenhez alkalmazkodniuk kell. Kezdődik minden a születéssel. Történhet gyorsan, lassan, felléphet komplikáció, befejeződhet császármetszéssel. Akárhogy is volt, a születés egy trauma a baba számára, hiszen kikerül az addigi biztos, meleg fészkéből. Ha születés után elszakítják az anyától, aki számára a világmindenséget jelenti, nehezebben alkalmazkodik az új környezethez. Ebbe viszont nem is mennék bele mélyebben, hiszen ezer tanulmányt írtak a születés utáni együtt töltött idő fontosságáról.
Mit tehetünk mégis, ha sokat fáj a hasa?
Teljesség igénye nélkül íme egy felsorolás, ami segíthet:
- A legfontosabb, nyugodjunk meg. A baba akkor lesz nyugodt, kipihent, ha mi is azok vagyunk. Kérjük meg az apát, vagy a nagymamát, vagy a legjobb barátnőnket, hogy foglalkozzon egy órára a picivel, amíg mi gyorsan alszunk egyet, és erőt gyűjtünk, tejet gyártunk. Ez az első hetekben elengedhetetlen.
- Masszírozzuk a baba pocakját az alábbi keverékkel, naponta akár több alkalommal: 5 ml sárgabarackmag olaj, 1 csepp lavandula angustifolia illóolaj, 1 csepp citrus reticulata (mandarin) 1 csepp chamamelum nobile (római kamilla) illóolajjal. Ez a keverék egyszeri adag, ha nagyban szeretnénk elkészíteni az arányokat tartsuk meg.
- Ihatunk szoptatós teát, a gyógynövények segítik a baba emésztését is, de ha túlzásba visszük visszájára sülhet el a dolog.
- Kerüljük a puffasztó ételeket. A "k" betűsökön túl azokat, amik minket is puffasztanak.
- Melegítsünk fel meggymag zsákot, inkább langyos legyen, és helyezzük óvatosan a baba pocakjára
- Fürdessük meg a babát római kamilla vagy levendula aromavízben. Segít ellazítani, a kamilla görcsoldó, a levendula nyugtató hatású.
Ha elmúlt a hasfájás, jön a bukás. Nem törvényszerű, de van amikor ha akarod, ha nem, így működik a baba.
Mit tehetünk ha sokat bukik a baba?
Jelentem, profi vagyok ebben. Az én lányom 6 hónapos koráig minden egyes szoptatás után bukott. Nem is keveset. Kifejlesztettem egy bizonyos pozíciót a szoptatáshoz, és egyből letettem utána, óvatosan. Ugyanis a klasszikus büfiztetés nálunk nem vált be, nagyobb volt az anyagveszteség, mint a bevitel, ha értitek miről beszélek.
Íme a listám, ami segíthet, mert megszűnni szerintem csak a hozzátáplálással fog. Legalábbis nálunk ez volt a mérföldkő
- Etesd három óránként. Persze ez sem ökölszabály, saját tapasztalat, ha kevesebb idő telt el, még nem ért le az előző, ha túl sok idő, az éhségtől savas lett a böfi.
- Próbáld meg a lehető legkevesebbet mozdítani etetés után. Kimozdulós lóti-futi anyukák nem nyertek, ez van, ki kell bírni azt a pár hónapot.
- Kerüld a tejet, és ha tejterméket eszel, egyél minimális mennyiséget. Elhiszem, hogy valaki szereti és nem tudja elképzelni a napját tej nélkül, de a bukáson nem segít.
- Kerüld a finomított élelmiszereket, üdítőket, nassolni valókat, olajos magvakat, magos pékárukat, fokhagymát, erős fűszereket, stb. Illetve figyeld meg, hogy mit ettél akkor amikor extrém mennyiségűt bukott vissza.
- Amikor elkezded a hozzátáplálást, vagy még csak a kóstoltatást, először add az új ételt, és utána szoptasd meg, a sűrűbbre készített zöldségpüré segít megakadályozni a bukást.
- Ha módod van rá, szoptasd. Ameddig csak lehet.
- Hordozd kendőben, csatosban, amiben jól esik. A testközelség fontos, illetve ahogy lépdelsz, segítesz neki, hogy kijöjjön a levegő. Azért megjegyzem, hogy mi csak evés után 1,5-2 órával tudtunk így útnak indulni, ha nem akartam, hogy minden a nyakamban landoljon. Ne add fel, arra a fél órára is megéri lemenni levegőzni.
- Kend a pocakját a hasfájásnál említett keverékkel. Hidd el, ezen is segít. Nem oldja meg teljesen, de javul a helyzet.
- Altasd hason. Ennek segítségével kijön a bent maradt levegő, és nem fogsz egész éjjel azon izgulni, hogy vajon megfullad-e a böfi rengetegben... Nálunk az elején éjjel is annyira sokat bukott, hogy csak úgy voltam nyugodt, hogy odatoltam az ágyát a miénkhez. Így szoptatás után is minimálisan kellett mozgatni az ágyáig, illetve éjjel is könnyen megtörölgettem. Csináld úgy, hogy te nyugodt legyél, ne foglalkozz mással!
- És a legfontosabb, próbáld meg élvezni ennek ellenére az első hónapokat, és ne foglalkozz azokkal, akik pusmognak a hátad mögött, hogy mért nem viszed ide-oda a babádat, vagy miért van szükségetek magányra a szoptatási idő környékén. Rendezd le a sajnálkozókat, hiszen a te babád egészséges, minden rendben, ezt simán kinövi!
Nektek mi vált be? Oszd meg tapasztalatod, hátha másnak pont az fog segíteni!